Działalność gospodarczą bez rejestracji w CEIDG i urzędzie skarbowym można prowadzić w ramach tzw. działalności nierejestrowanej. Ile teraz wynosi próg przychodów w działalności nierejestrowanej? Ta forma aktywności gospodarczej przeznaczona jest dla osób, które prowadzą drobną aktywność gospodarczą. Od 1 lipca 2023 r. limit na działalności nierejestrowanej znacząco się zwiększył się miesięczny limit w działalności nierejestrowanej  do kwoty 2700 tys. zł brutto. 

 

01 czerwca 2023

Limit z działalności nierejestrowanej - zmiany od lipca 2023

Ile wynosi limit przychodu działalności nierejestrowanej w 2023 roku?

 

Zgodnie z przepisami nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej a przedsiębiorca prowadzący działalność nierejestrowaną może wystawiać rachunki i faktury w działalności nierejestrowanej. Plusem takiego rozwiązania jest również dorabianie bez ZUS nie ponosząc dużego ryzyka i tym samym kosztami prowadzenia biznesu. Jest to idealna forma działalności na samym starcie rozpoczęcia swojej drogi w biznesie.

 

Do lipca 2023 limit na działalności nierejestrowanej wynosił 1 745,00 zł

 

Od 1 lipca 2023 r. nastąpiło zwiększenie limitu podnoszące limit działalności nierejestrowanej 2023   do kwoty 2 700,00 zł miesięcznie.

 

 

Wzrost limitu działalności nierejestrowanej – z czego wynika?

 

Od 1 lipca 2023 limit na działalność gospodarcza bez rejestracji firmy wrósł w związku z wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 3 600,00 zł brutto. Obecnie od 1 lipca 2023 roku nastąpiła zmiana limitu działalności nierejestrowanej, dzięki czemu limit miesięcznego przychodu nie może przekroczyć 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (zmiana z 50%), przy czym niewykorzystany limit w danym miesiącu nie może przechodzić na kolejny miesiąc. Przekroczenie limitu działalności nierejestrowanej wymaga zarejestrowania działalności w CEIDG.

 

Działalność bez składek ZUS i wpisu do ewidencji. Dla kogo zatem jest ta forma działalności i jakie warunki trzeba spełnić?

 

To ważna wiadomość dla osób, które dorabiają do pensji w formie np. drobnych napraw u klientów, projektowania, korepetycji, a nawet handlu, pod warunkiem że tego typu działalność wymaga uzyskania pozwoleń i koncesji. Limit na działalności nierejestrowanej to ważna informacja dla wielu osób rozpoczynających swój pierwszy biznes lub tych chcących dorobić do pensji.

 

Działalność nierejestrowana przeznaczona jest głównie dla osób, które chcą mieć własny biznes na niewielką skalę, rozpoczynających dopiero działania biznesowe lub dorabiających do pensji w formie np. drobnych napraw u klientów, projektowania, korepetycji, a nawet handlu, pod warunkiem że tego typu działalność wymaga uzyskania pozwoleń i koncesji.

 

Działalność nierejestrowa ze względu na niski poziom przychodów i limit na działalności nierejestrowanej , nie jest uznawana za działalność gospodarczą. Dlatego, żeby ją prowadzić, nie trzeba mieć wpisu w rejestrze CEIDG, czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

 

Ujmując rzecz najprościej – korzyści z działalności nierejestrowanej to korzyści wynikające z drobnej działalność zarobkowej osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy oraz działalność bez składek ZUS.

 

Kto może osiągać przychody z działalności nierejestrowej w 2023 ?

 

Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców działalność nierejestrowana jest to działalność, która może być wykonywana przez osobę fizyczną a nowy limit działalności nierejestrowanej sprawia, że jest to atrakcyjne rozwiązanie dla wielu małych działalności. Działalność nierejestrowana to drobna aktywność zarobkowa, którą osoby fizyczne mogą wykonywać bez rejestracji firmy i bez opłacania składek ZUS. Aby prowadzić działalność nierejestrowaną muszą być spełnione dwa warunki:

 

  • miesięczne przychody z działalności nie może przekroczyć w okresie miesiąca 75% minimalnej kwoty wynagrodzenia  czyli kwoty 2700 zł. Po przekroczeniu to limitu wymagana jest w ciągu 7 dni rejestracja działalności gospodarczej.

 

  • w ostatnich 60 miesiącach, osoba podejmująca się działalności nierejestrowanej nie prowadziła firmy.

 

Jeśli którykolwiek z tych warunków nie zostanie spełniony, nie mamy możliwości założenia działalności nierejestrowanej.

Bardzo ważną kwestią jest łączenie nierejestrowanej działalności z umową o pracę. Co oznacza, iż zatrudnienie nie pozbawia możliwości prowadzenie działalności gospodarczej nierejestrowanej.

 

Warto wiedzieć, że okres pięciu lat bez nie dotyczy prowadzenia własnego biznesu za granicą oraz sytuacji, w której masz firmę, ale od pięciu lat jest ona zawieszona. Co do zasady, zawieszenie wykonywania działalności liczone jest jak jej niewykonywanie.

Jakie obowiązki w działalności nierejestrowej ma podmiot prowadzący taką formę aktywności ?

 

Jednym z podstawowych obowiązków jakie musi monitorować przedsiębiorca prowadzący działalność nierejestrowaną jest miesięczny limit przychodów z działalności nierejestrowanej.

Na potrzeby rozliczeń z urzędem skarbowym osoba prowadząca działalność nierejestrowaną powinna prowadzić ewidencję przychodów z działalności nierejestrowanej tak by na bieżąco monitorować ewentualne przekroczenie limitu przychodów. Ewidencja przychodów z działalności powinna być prowadzona w sposób transparentny i na bieżąco. Pamiętać należy również, iż podniesienie limitu przychodu na kolejny miesiąc nie jest możliwe.

Miesięczny limit przychodów z działalności nierejestrowej nie może przekroczyć kwoty 2 700,00 zł. Pamiętać należy, iż do limitu należy brać pod uwagę faktycznie otrzymane kwoty zapłacone przez klienta za towar lub usługę. Od uzyskanych przychodów można jednak odliczyć koszty, które poniosłeś w związku z wykonywaną działalnością, na przykład zakup surowców do produkcji wyrobów. Przychody i koszty te powinny być udokumentowane i służy do tego prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów Dlatego warto przechowywać wszystkie dowody zakupów. Najlepiej, jeśli na tych dowodach dotyczących kosztów będą podane twoje imię, nazwisko czy miejsce zamieszkania.

Rozliczanie przychodów z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów), według skali podatkowej, . rozliczamy dopiero w zeznaniu rocznym PIT-36.

 

Przekroczenie limitu działalności nierejestrowanej – jakie są konsekwencje?

 

Wzrost limitu działalności nierejestrowanej nowe możliwości dla wielu podatników. Prowadzenie działalności nierejestrowanej jest korzystne dla podatnika, ponieważ nie ponosi on kosztów działalności i nie musi odprowadzać składek ZUS. Przekroczenie limitu rodzi natomiast obowiązek prowadzenia działalności zarejestrowanej i zgłoszenie działalności. Pamiętaj jeśli przekroczysz limit przychodu dla działalności nierejestrowanej w kwocie 2 700,00 zł w danym miesiącu masz 7 dni na rejestracje firmy w CEIDG. Niewykorzystany limit dla działalności nierejestrowanej nie przechodzi na kolejny miesiąc.

Od kolejnego roku w związku z wzrostem płacy minimalnej limit przychodów w działalności nierejestrowanej ulegnie podwyższeniu.

 

Chcesz być na bieżąco śledź nasze informacje na => BAZA WIEDZY MK

 

Czytaj również:

Księgowość online czy usługi stacjonarnego biura rachunkowego ? 

Jak podpisać dokument profilem zaufanym ? Instrukcja

Jak zarejestrować konto na PUE? - Instrukcja

Księgowość online

 

Nowoczesne biuro rachunkowe online

Mobilna Księgowość


OnLine

Usługa MK Mobilna Księgowość Online oferująca wygodne i dostępne z każdego miejsca zarządzanie finansami firmy, dzięki nowoczesnym narzędziom księgowym w chmurze.

Mobilna Księgowość OnLine

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i bądź na bieżąco z nowinkami oraz poradami dotyczącymi mobilnej księgowości online
"Obserwuj nasz profil na Instagramie, aby odkrywać wskazówki i aktualności związane z mobilną księgowością online i nowoczesnym biznesem."

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Mobilna Księgowość Biuro Rachunkowe Online Olsztyn

Mobilna Księgowość Biuro Rachunkowe Online Olsztyn: NIP 7392939016, REGON 362654132, ul. Pieniężnego 18b lok. 105, 10-006 Olsztyn

Polityka prywatności

Mobilna Księgowość, Księgowy online, biuro rachunkowe online, internetowe biuro rachunkowe, usługi księgowe online, księgowość przez internet, księgowość online, księgowość internetowa, PKPiR, Ryczałt, Kardy online, Płace online.

biuro@mobilnaksiegowosc.com.pl

+48 796 199 996